Tuczno pierwotnie było osadą rybacką zamieszkaną przez Pomorzan. Dopiero za czasów Bolesława Krzywoustego obszar ten został przyłączony do Polski. Gród ten otoczony był bagnami, a jego rolą była obrona traktu biegnącego od Człopy do Mirosławca i Wałcza. Szlak ten jednak został podbity w 1296 roku przez Hasso von Wedla, który włączył gród do Brandenburgii. 24 lutego w 1331 roku Tuczno otrzymało prawa miejskie bazujące na prawie brandenburskim.

Historia Tuczna kryje wiele tajemnic. Jedną z nich stanowi odtworzenie dziejów zamku Wedlów przez naukowych badaczy, jak również amatorów lokalnej historii.

„Na obrzeżach Drawieńskiego Parku Narodowego, na gruzach pogańskiej, prasłowiańskiej osady wznosi się XII-wieczny „Zamek Tuczno” – jeden z najpiękniej przyrodniczo usytuowanych obiektów a środkowej Europie(…)”

Historia zamku Wedlów – Tuczyńskich została w przystępny sposób opisana w popularnonaukowej książce autorstwa Marty Szkutnik oraz Przemysława Bartosika pt. „Z dziejów zamku w Tucznie”. Dzięki tej pozycji możemy poznać historię Tuczna i Zamku Wedlów z czasów  wojen polsko-krzyżackich, dowiedzieć się o jego licznych zniszczeniach, przebudowach i renowacjach, jak również jego właścicielach. Książka zawiera także wiele ilustracji oraz zdjęć Zamku w jego różnych okresach.

Wiadomo, że „Budowę murowanego zamku rozpoczęli Wedlowie w pierwszej połowie XIV w, najprawdopodobniej na miejscu dawnego grodu. Zamek stanął na wzgórzu otoczony z trzech stron trudno dostępnymi bagnistymi terenami. Gotycki zamek został zbudowany na planie regularnego czworoboku o wymiarach ok. 30 x 40m, z dziedzińcem otoczonym murem i częścią mieszkalną, od wschodu. Do budowy użyto cegieł i kamieni” . Cesarz niemiecki Karol IV w roku 1375 wymienił go, jako: „ jeden z 12 najsilniejszych zamków na wschód od Odry” .

W latach 1516-1587 Stanisław Wedel – Tuczyński przebudował gotycką warownię na rezydencję w stylu renesansowym. Elewacja zamku została ozdobiona dekoracjami sgraffitowymi, które zostały do dziś częściowo zachowane i zrekonstruowane.

Następnie w latach 1608-1631 Krzysztof Wedel –Tuczyński wzniósł trzecią, narożną basztę, rozbudował zamek o dwa nowe skrzydła: południowe i zachodnie.

„Z budowli obronnej przekształcony został w rezydencję pałacową na planie podkowy z otwartym dziedzińcem od strony północnej. Kolejna przebudowa na początku XVIII w. nadała rezydencji formy posiadane obecnie.”  .

„Po śmierci ostatnich przedstawicieli rodu Wedlów-Tuczyńskich: Andrzeja II i Marianny po roku 1739  zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli: Mycielskich, Niemojewskich, Ponińskich, Moszczeńskich. W tym czasie stan zamku znacznie się pogorszył. W 1846 roku na starych fundamentach zbudowano nowe skrzydło zachodnie i basztę północno-zachodnią a pozostałe dwa skrzydła odrestaurowano. W 1903 roku zamek częściowo został odremontowany, by móc wykorzystywać go jako szpital Caritasu.

W latach 1934-1937 na południowym stoku wzgórza zamkowego pobudowano żelbetowe schrony bojowe i zamek został włączony w pas umocnień Wału Pomorskiego.

Wskutek działań wojennych i wysadzania schronów w 1945 roku zamek został częściowo zniszczony. Pożar, który wybuchł w 1947 roku dopełnił zniszczeń. W 1957 przystąpiono do odgruzowywania i zabezpieczania zamku, a w latach 1959-1962 przeprowadzono badania archeologiczne, mające na celu przygotowanie do odbudowy. Badania pozwoliły na odsłonięcie fragmentów pierwotnego zamku gotyckiego. W latach 1966-1976 trwała odbudowa i rekonstrukcja zamku. Zdecydowano przywrócić mu renesansowo-barokowy wygląd z początku XVIII wieku. Usunięto wiele późniejszych adaptacji i dobudówek.” .

Zamek Wedlów w Tucznie - dlaczego warto go zwiedzić?

Zamek w Tucznie położony jest na południowym krańcu Tuczna, w malowniczym miejscu, na niewielkim wzniesieniu pomiędzy dwoma jeziorami: Zamkowym i Liptowskim, przy wjeździe drogą 177 na trasie Tuczno-Człopa.

Zamek Wedlów jest jednym z najatrakcyjniejszych zabytków w gminie Tuczno i powiecie wałeckim.

Od roku 1976 do dziś dnia na zamku mieści się centrum konferencyjne, hotel z restauracją, jak również Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Architektów Polskich.

„W przylegającej do wzgórza zamkowego od zachodu dolinie rzeczki Runicy w XVIII wieku wzniesiono młyn zamkowy. Młyn, obecnie elektryczny, przetrwał do dziś (istniejący budynek pochodzi z 1887 roku).” .

Zamek wraz z pobliskim parkiem krajobrazowym o powierzchni 4,5ha jest miejscem niezwykle urokliwym i nadal otacza go aura tajemnicy.

Jak przystało na tak stary zamek, podobno zamieszkiwany jest przez duchy, które zwykle pojawiają się w nocy, dając o sobie znać nie tylko wyglądem, ale i niekiedy różnymi niepokojącymi dźwiękami.

Zamek i jego legenda

Przekazywana z pokolenia na pokolenie tuczyńskim mieszkańcom legenda, wywodzi się z początku XIV wieku i jak każda legenda nie mija się z prawdą.

Jeden z von Wedlów ożenił się z piękną panną wielkopolskiego rodu. Aranżowane małżeństwo nie było zbyt szczęśliwe. Pan na włościach często opuszczał zamek pozostawiając panią samotną. Opiekę nad panią, na czas jego nieobecności zlecał sokolnikowi.

Stało się to co musiało się stać. Między panią i młodym sokolnikiem nawiązało się płomienne uczucie, skrzętnie skrywane przed oczami służby, lecz jak zawsze nie dość skrzętnie. Ludzkie oczy i języki co nie dojrzały to dodały. Plotki dotarły do pana.

Mąż po powrocie z wojaży wybrał się na polowanie na kaczki biorąc ze sobą sokolnika z sokołem do wystawiania kaczek pod strzałę kuszy. Przyczajony w szuwarach krótkowzroczny Wedel pomylił kaczki z sokolnikiem, wypuścił strzałę, niestety śmiertelnie zraniła sokolnika. Ściągnięty z podgrodzkiego Tuczna cyrulik nie potrafił pomóc, następnego dnia młody sokolnik zmarł. Zrozpaczona pani zamknęła się w komnacie na wieży i smutny czas wypełniała przędzeniem nici na kołowrotku. Po tygodniu, gdy posiłki nie były odbierane, służba wdarła się do komnaty, pani leżała martwa, z rozpaczy otruła się zielem rosnącym w okolicach Tuczna. Pochowano ją w rodzinnym grobowcu. Pana na zamku sąd uniewinnił przyjmując jego linię obrony, że krótkowzroczny, że stado kaczek przysłoniło sokolnika, że nie wiedział o wiarołomstwie żony.

Od tej pory, bardziej z nas wrażliwi i spostrzegawczy, obserwują niekiedy w okolicach zamku dziwne rzeczy. Uważny obserwator spacerując po tuczyńskich zagajnikach i łąkach usłyszy kwilenie sokoła, który zdaje się witać z sokolnikiem. Niekiedy, podczas bezksiężycowych nocy pełnych wiatrów i deszczy, w oknie wieży zobaczyć można w migoczącym światełku kaganka białą postać. Wiatr niesie stukot luźnej okiennicy o futrynę, a może dźwięk kołowrotka?

Warto to zbadać i odkryć na nowo.

Szczerze zachęcam,

Agata Prostko 🙂

Źródła:

www.zamek-tuczno.com.pl/c/edykacja,25/.

W. Łęcki, Województwo pilskie. Szkic monograficzny. Warszawa-Poznań 1988,
s.330-331

Przemysław Bartosik, Marta Szkutnik, Z
dziejów zamku w Tucznie, 
Tuczno 2019rok, s.9

W. Łęcki, Województwo pilskie. Szkic monograficzny. Warszawa-Poznań 1988,
s.330-331

https://pomorzezachodnie.travel/Poznawaj-Dziedzictwo_Pomorza-Zamki/a,6800/Zamek_Wedlow_Tuczynskich_w_Tucznie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Tucznie

FAQ APRO Design

Jeśli Państwo potrzebujecie jedynie projekt funkcjonalny lub projekt koncepcyjny – jest taka możliwość.

Tak, nasza pracownia wykonuje również aranżacje wnętrz dla pojedynczych pomieszczeń.

Czas wykonania projektu jest zależny od wielkości projektowanego metrażu oraz kubatury, od rodzaju projektu oraz stylu aranżacji. Wykonanie projektu wykonawczego trwa dłużej, szybciej zaś tworzy się projekt koncepcyjny. Więcej czasu należy z reguły poświęcić aranżacji z elementami klasycznymi, natomiast krócej i sprawniej trwa projektowanie wnętrza w stylu nowoczesnym. Termin ukończenia projektu wnętrz podajemy Państwu podczas podpisywania umowy, po wspólnym ustaleniu warunków współpracy.

Jeśli mają Państwo wątpliwości czy styl wnętrza, jaki chcieliby Państwo uzyskać jest możliwy do zaprojektowania, pytając o ofertę cenową proszę o dołączenie 2-3 zdjęć wnętrz, które Państwu się podobają. Zawsze staram się, aby moi Klienci byli w pełni usatysfakcjonowani z aranżacji, którą dla nich wykonałam.

Moimi Klientami są przeważnie prywatni inwestorzy, ale mam w swoim dorobku również stacje benzynowe, gabinety lekarskie, lokale biurowe, sklepy, restauracje, kawiarnie i puby. Moje biuro mieści się w Tucznie w województwie zachodniopomorskim, ale prowadzę projekty wnętrz na terenie całej Polski i za granicą.

Wycena projektu jest zawsze przygotowywana indywidualnie. Biorę pod uwagę różne czynniki, m.in. całkowity metraż lokalu, ilość i rodzaj pomieszczeń, stan lokalu (deweloperski/do remontu). Szacuję, ile pracy wymaga dana inwestycja. W celu przygotowania oferty proszę o przesłanie na adres e-mail rzutu lokalu z podanymi metrażami poszczególnych pomieszczeń oraz następujących informacji:
* czy ilość/funkcja pomieszczeń ma być taka sama czy inna w stosunku do przesłanego planu?
* czy projektem mają zostać objęte wszystkie pomieszczenia?
* czy lokal jest w stanie deweloperskim, w trakcie budowy czy z rynku wtórnego (do remontu)?
* w przypadku mieszkań – kiedy jest planowany termin odbioru; w przypadku domów jednorodzinnych – jaki jest aktualnie etap budowy?
– gdzie znajduje się lokal?
– czy projekt miałby być: online (na odległość), funkcjonalny, koncepcyjny, wykonawczy bez nadzoru autorskiego, wykonawczy z nadzorem autorskim, pod klucz?

Home staging to jedno z narzędzi marketingowych, które stosuje się przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Podstawową zasadą home stagingu jest osiągnięcie jak najwyższej ceny mieszkania przy jak najmniejszym nakładzie kosztów. Polega to na wprowadzeniu delikatnych zmian, najczęściej poprzez odpowiednią stylizację lub na wykonaniu inscenizacji pokazującej, jak dane pomieszczenie może wyglądać i jaką funkcję spełniać, jak również na pokazaniu walorów mieszkania.

Projekt zmian lokatorskich jest to dokumentacja projektowa (rysunki techniczne) dla dewelopera, na podstawie której dokona on w zakupionym przez nas mieszkaniu zmian budowalnych tj. ustawienia ścian i lokalizacji wszelkich instalacji (elektrycznych, hydraulicznych, wodno-kanalizacyjnych, wentylacji i CO). Projekt taki to nowy, dostosowany do własnych potrzeb, spersonalizowany układ funkcjonalny całego mieszkania. Projekt zmian lokatorskich, aby spełniał swoją rolę musi być zaplanowany przy kupnie mieszkania lub w trakcie (a najlepiej we wczesnym stadium) jego budowy.