Kuchnia to serce domu i jej remont nie należy do łatwych zadań. Wprawdzie możesz zatrudnić profesjonalną ekipę, ale do szybkiego remontu kuchni nie potrzebujesz fachowców – możesz zrobić to samemu! Warto jednak dobrze się przygotować, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów i stresu. Sprawdź, ile kosztuje remont kuchni i jak najlepiej zaplanować prace.
Remont kuchni nie musi być koszto- lub czasochłonny. Wprawdzie nie zawsze należy on do przyjemności, zwłaszcza że przez kilka dni pomieszczenie jest wyłączone z użytku, a wszędzie unosi się kurz i brud, ale jest to wyzwanie warte zachodu. Z planem i odpowiednimi narzędziami prace przebiegną sprawnie i bez nerwów. O czym warto pamiętać?
Ile kosztuje remont kuchni?
Koszt remontu kuchni zależy od wielu czynników. Jeżeli potrafisz samodzielnie przeprowadzić podstawowe prace, to sporo zaoszczędzisz w porównaniu do zatrudnienia profesjonalnej ekipy.
Ile kosztuje remont kuchni? Zależy to od wielu czynników, takich jak:
- powierzchnia – remont małego pomieszczenia będzie tańszy niż dużego, co wynika w dużej mierze z ilości zużytych materiałów;
- zakres prac – jeżeli planujesz wymianę instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej, to koszty będą zdecydowanie wyższe;
- standard wykończenia – ceny materiałów budowlanych są bardzo zróżnicowane, więc koszt remontu w znacznym stopniu zależy od tego, co wybierzesz;
- koszty robocizny – zatrudnienie ekipy fachowców jest zawsze droższe niż wykonanie prac samodzielnie.
Koszt remontu kuchni może się wahać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku małej kuchni o powierzchni około 6 m² może wynieść 17-20 tysięcy złotych. Jeśli powierzchnia wynosi około 10 m², to koszt wzrasta do nawet 40 tysięcy złotych (stan na 11.2024). Co więcej, w dużych miastach usługi fachowców są droższe niż w mniejszych miejscowościach.
Ile trwa remont kuchni?
Czas trwania remontu kuchni zależy od rodzaju prac. Jeśli do pomalowania masz tylko ściany i sufity, to wynosi z reguły jeden dzień. Niewielki remont, na przykład z uwzględnieniem odświeżenia frontów czy wymiany blatów, może zająć kilka dni. Średni remont może zająć 2-tygodnie, jeśli wykańczasz ściany, podłogi oraz wymieniasz meble.
Najdłużej trwa remont generalny z wymianą instalacji – może potrwać kilka tygodni, najbezpieczniej nastawić się na 2-3 miesiące.
Remont kuchni w bloku – od czego zacząć?
Dobry plan to podstawa. Planowanie remontu kuchni najlepiej zacznij od projektu – możesz to zlecić architektowi lub wykonać samodzielnie. Warto przygotować również kosztorys, który będzie uwzględniał zakup materiałów budowlanych, wyposażenia i wynagrodzenie fachowców, jeśli będziesz korzystał z ich usług.
Przygotuj również harmonogram prac. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego chaosu oraz nerwów. Kup wcześniej materiały i narzędzia, by na nie nie czekać. Miłym gestem będzie też poinformowanie sąsiadów, w jakich dniach i godzinach planujesz głośne prace.
Pamiętaj, że sam remont to nie wszystko – plan powinien uwzględniać sprzątanie po remoncie, w tym gruzu, resztek farb, lakierów i innych zanieczyszczeń. Po pracach remontowych bardzo uciążliwe jest posprzątanie kurzu i pyłu, który osiada w każdym zakamarku, dlatego warto pomyśleć o wypożyczeniu lub zakupie odkurzacza przemysłowego.
Dowiedz się więcej: Sprzątanie po remoncie – jak zacząć? Jakie sprzęty mogą się przydać?
Jakie narzędzia akumulatorowe przydadzą się do remontu kuchni?
Do remontu kuchni potrzebujesz różnych narzędzi. Mamy tu na myśli zarówno narzędzia ręczne, w tym młotek czy wkrętaki, jak i elektryczne. Pomyśl zwłaszcza o narzędziach akumulatorowych, które są lekkie, wydajne i nie wymagają dostępu do gniazdka elektrycznego, zatem możesz pracować gdziekolwiek chcesz. Do tego ich wydajność porównywalna jest z modelami sieciowymi.
O jakich narzędziach warto pomyśleć przy remoncie kuchni? Oto 3 najważniejsze:
- wiertarko-wkrętarka – dzięki niej wywiercisz otwory w różnych materiałach, do tego wkręcisz i wykręcisz śruby i wkręty, a nawet wymieszasz fugi i delikatne zaprawy;
- wyrzynarka – dzięki niej precyzyjnie wytniesz otwory, zrobisz cięcia krzywoliniowe i pod kątem z różną prędkością;
- szlifierka kątowa – z jej pomocą usuniesz rdzę, farby i wygładzisz powierzchnie drewniane oraz metalowe; sprawdzi się również do cięcia cegieł, metalu, płytek i betonu.
Dodajmy, że nie lada wyzwaniem może być posprzątanie po remoncie kuchni, dlatego i tutaj warto wspomóc się mocnym odkurzaczem lub zamiatarką na akumulator.
Zobacz też: Jak wybrać najlepsze akumulatorowe urządzenia do DIY i prac remontowych?
Pomysł na remont kuchni – co dać na ściany?
Na koniec przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, co dać na ściany w kuchni. Jest to o tyle ważne, że są one narażone na działaniu pary wodnej, wysokich temperatur i mają kontakt z tłustymi substancjami. Dlatego też materiały do wykończenia ścian powinny być trwałe, odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu.
Najszybszym sposobem na odświeżenie ścian w kuchni jest ich pomalowanie farbą oraz położenie tapety winylowej lub z włókna szklanego. Możesz pomyśleć też o glazurze, ale wymaga więcej pracy, m.in. cięcia.
Remont kuchni to poważne wyzwanie, szczególnie jeśli prace mają obejmować szeroki zakres, jak wymiana płytek czy przeniesienie instalacji. Dlatego warto się przygotować i wszystko dokładnie rozpisać. Zaplanuj zakup materiałów i potrzebnych narzędzi; ustal budżet i harmonogram. Dzięki temu unikniesz zbędnych kosztów i opóźnień.